İSTANBUL - KOCAELİ
Sitede Ara

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA

0262 654 02 99

Epoksi zemin kaplama yaptırmayanlardansanız ve zemininizle ilgili sorun yaşıyorsanız veya yakında yaptırmayı düşündüğünüz epoksi zemininize zarar gelmesini önlemek istiyorsanız, epoksi zemin sorunlarının önde gelen nedenlerini inceleyin. Görünüşe göre zeminin zarar görmesinin sebebi siz değilsiniz. Bir epoksi zemine en çok zarar veren kaynak, epoksi döşenmeden önce betondan ya da şapı yapan firmadan kaynaklanıyor, bu yüzden her zaman bir profesyonel ile çalışmak istiyorsunuz.Tüm epoksi kaplama işleriniz için aşağıdaki WhatsApp hattı üzerinden 7/24 bize ulaşabilirsiniz.


WhatsApp Hizli Basvuru


Epoksi Zemin Kaplamalar da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beton ve şap atılmadan önce yapılan hazırlık ve araştırma çok önemlidir. İşte betonun ve şapın atılmasından epoksinin yapılmasına kadar dikkat edilmesi gereken en büyük sorunlardan bazıları;

Betonunuz eski ve kaplamasız kullanılmışsa, bazı yağ, kimyasallar ve su dökülmüş olabilir.Eski ve kaplamasız betonlar gözeneklidir ve sıvıları emer, bazen lekeler oluşturur ve her zaman betona nem ekler. Epoksi kaplamanın doğru yapılabilmesi için beton nem oranının yüzde 5 ortam nem oranının yüzde 60 tan düşük olması gerekir. Yine beton sıcaklığının en az 5 derece ortam sıcaklığının ise en az 12 derece olması kesinlikle şarttır. 

  • İpucu: Beton zeminin nem seviyesini test etmek için, zemine bir parça plastik bantlayın ve 24 saat bırakın. Çıkardığınızda plastiğin alt tarafında yoğuşma varsa, bu, zeminde hemen epoksi uygulamak için zeminde çok fazla nem olduğu anlamına gelir. Bu durumda , seçeneklerinizi görüşmek üzere https://www.epoksisan.com/ gibi bir profesyonelle görüşün.
  • İpucu: Lekeleri çıkarırken, kullanılan temizlik maddelerini çıkardığınızdan emin olun. Bunlar, epoksi ile betona tam olarak yapışabilecek engelleri kaldırabilirler. Ek olarak, temizleyicilerin beton üzerinde kurumasına izin vermeyin, bu sadece ona daha fazla nem ekler. Bunun yerine, temizleme çözeltilerini emmek için bir bez kullanın.Beton üzerinde ki kirli veya parlak tabakayı temizlemek için elmas grinder freze kullanılır ve çıkan tozlar güçlü bir vakum süpürge ile toplanır.

Beton üzerinde ki yüzey sertleştirici maddesi - Beton zeminde yüzey sertleştirici varsa epoksinin betona yapışmasını önler. Elmas grinder freze ile yüzey sertleştirici tamamen temizlenmeli beton epoksi astar reçineyi emecek hale getirilmelidir.

  • İpucu: Zeminde yüzey sertleştirici olup olmadığını belirlemek için üzerine su dökün. Su boncuklanır ve beton emmezse, muhtemelen üzerinde çıkarılması gereken yüzey sertleştirici vardır.

Yeni beton - Beton yakın zaman da döküldüyse,epoksi kaplama uygulamadan önce kürlenmesi için uygun zamana sahip olduğundan emin olun. Tam olarak kürlenmemişse, betondaki nem (daha önce belirtildiği gibi) sorunlara neden olacaktır.Yeni atılmış beton kışın 20 günde yaz aylarında ise 7-10 günde nemini atarak kürlenecektir.Sağlıklı bir epoksi kaplama için betonun nemini attığını ve kürlendiğini güvenilir bir nem ölçer cihazı ile ölçmek şarttır.

Yanlış montaj - Epoksi kaplama bir bilimdir; Doğru yapılmazsa, tatmin edici bir üründen daha azına sahip olabilirsiniz. Kaplama uygun sıcaklıkta uygulanmıyorsa veya çok hızlı bir şekilde soğutulursa, kabarcıklar oluşabilir veya kaplamanın üstünde bir cilt oluşabilir. Epoksi ürünlerin her markaya göre ayrı karışım oranları vardır yanlış şekilde karıştırılırsa epoksi kurumayacaktır.Yanlış karışımların zeminden temizlenmesi çok zor ve zahmetli bir süreç olacaktır.Bu nedenle epoksi zemin kaplamalar da öncelikle yüzey temizliği yerine getirilmesi gereken şartlar ve sonrasında karışım oranlarına dikkat etmek çok önemlidir.

  • İpucu: Kurulum sorunlarını önlemek için, birinci sınıf bir üne ve yılların tecrübesine sahip olan https://www.epoksisan.com  gibi profesyonel bir hizmet alın .

Aşırı nem - Dışarıdaki nem% 60'ın üzerindeyse, epoksi zemin döşemenin zamanı değildir. Kürlenme sırasında zemin üzerinde donuk bir cilaya neden olan yoğunlaşma oluşabilir.

  • İpucu: Epoksi zemin kurulumunuzu yağmurlu mevsimde veya yüksek nemli iklimlerde programlamayın. 

Sağlıklı bir epoksi zemin uygulamaları için beton kalitesi çok önemlidir.Beton en az C25 veya C30 olmalıdır.Epoksi betonu çok güçlü kavrayacağından dolayı gevşek düşük kaliteli zeminler de epoksi kaplamaları tavsiye etmiyoruz.Zemin de ki gevşek kısımlar temizlenmeli taşlanmalı gerekirse epoksi mortar dediğimiz reçine ve kuarsla hazırladığımız epoksi harç ile dolgular yapılmalıdır.

Epoksi inşaatlar da filizlerin güçlendirilmesinde de kullanılan çok güçlü bir yapıştırıcıdır.Eski beton ile yeni betonu biribirine bağlayan beton deformasyonlarını tamir edebilen güvenilir bir malzemedir.Deprem de zarar görmüş kolonların kirişlerin tamirlerinde de kullanılmaktadır.

Açık alanlar da epoksi uygulamalarında mutlaka UV dayanımlı son kat poliüretan boya (alifatik) uygulanmalıdır.UV ışınlarına ve dış etkenlere karşı koruyucu poliüretan boya epoksi kaplamanızın uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacaktır.

Epoksi Kaplamalar sınırsız renk ve proje ile şık bir dekoratif ortam sağlar.Kişiye özel renk ve proje seçeneği ile ayrıcılıklıdır.Epoksi kaplamalar parlak olmasından dolayı ortamda ki ışığı yansıtarak daha aydınlık ve şık bir ortam yaratır.Epoksi kaplamalar Antibakteriyeldir.Mikrop barındırmaz antistatiktir toz tutmaz tozu itici özelliği ile temizliği kolaydır hijyeniktir.Hijyenik ortamlar yaratmasından dolayı Sağlık Bakanlığı tarafından gıda imalatı yapan fabrikalara kuruluşlara epoksi uygulanmış zemin şartı getirmiştir.

Evler de Epoksi;Epoksi uygulamaların daha çok tanınması ve yayılması ile evler de ofisler de de kullanılmaya başlanmıştır.Özellikle 3D uygulamalar ile dekoratif şık zeminler ortaya çıkmıştır.Alt yapısı hazırlanan zemin üzerine uygulanan 3D resimler tercih edilmeye başlanmıştır. 

Farklı Kaplama Türleri

Antimikrobiyal Zemin Kaplamaları poliüretan bazlı ve epoksi bazlı olarak ikiye ayrılır. Poliüretan bazlı kaplamalar daha esnektir, yani darbelere karşı daha dayanıklıdırlar. Ayrıca UV Kararlı, yani güneş ışığına uzun süre maruz kalmaları nedeniyle sararmayacakları anlamına gelir. Epoksi bazlı kaplamalar daha katıdır ve tipik olarak mevcut beton döşemeleri kaplamak için bir taban olarak kullanılır. Daha sonra, üstüne bir poliüretan bazlı kaplama tabakası uygulanır. Bu yöntem kullanılır, çünkü poliüretan bazlı kaplamalar mevcut betona iyi bir şekilde yapışmaz, bu nedenle epoksi bir astar türü olarak kullanılır.Dış mekanlar da özellikle teraslar da epoksi astar ve ara kat uygulamalarının üzerine poliüretan self dökülerek mala yardımı ile yayılır.Daha sonra bu poliüretan self kaplama üzeri son kat UV poliüretan boya ile boyanarak güneş ışığı ve dış etkenlere karşı kaplama koruma altına alınır.Her iki tür döşeme de geniş bir renk yelpazesinde mevcuttur, bu nedenle her türlü iç tasarımla uyumlu hale getirilebilir.

Epoksi kaplamalar da dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da zemine göre en uygun kaplamanın seçimidir.Her zaman keşif isteyebilirsiniz.Yoğun forklift transpalet trafiği olan zeminler de

standart epoksi zemin kaplamalar tavsiye edilmelidir.

Bu kaplamalar 3 yıl garantilidir.Ağır trafiğin betona uyguladığı baskıyı yüzde 70 oranında absorbe ederek

zeminlerinizi korur.

Hafif trafik olan yerler de ise daha ince daha ekonomik epoksi kaplamalar tavsiye edilmelidir.

Hafif trafik olan zeminlere kalın kaplamalar gereksiz maddi külfet getireceği gibi ağır trafik olan

yerler de ise ince kaplama yapılırsa kısa zaman da deforme olacağından bu da ekonomik zarar olacaktır.

Doğru kaplama yapılması için firmamızdan her zaman teknik destek isteyebilirsiniz.Uzman ekip ve ekipmanlarımız ile ücretsiz keşif

desteğimiz ile epoksi uygulamalar sonrası bakım hizmetimiz ile her zaman yanınızdayız

Epoksan Epoksi İnş. Tic.

» KAMPANYALI EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA HİZMETİ  
Sık Sorulan Sorular
Epoksi uygulanan zemin suya dayanıklımıdır ?

Epoksi zemin üzerinden alt katmana su geçirmez ve suya dayanıklı bir maddedir ama betondan gelebilecek nem epoksiye zarar verir.

Epoksi uygulanan zemin hijyenmidir ?

Epoksi Hijyeniktir,tozumayan antibakteriyel ortamlar sağlar.

Epoksi uygulanan zemin temizliği kolaymıdır ?

Epoksi Temizlenmesi son derece kolaydır su herhangi temizlik malzemesi detarjan ve paspas ile temizlenebilir kir tutmaz ve antibakteriyel bir maddedir.

Epoksi uygulanan zemin dayanıklımıdır ?

Epoksi Mekanik ve kimyasal dayanıklığı son derece yüksektir uzun yıllar dayanır ve hep güzel görünümlüdür.

Epoksi uygulanan zemin tek renkmidir ?

Epoksi istenilen sınırsız renklerde eksiz olarak uygulanabilir.Renkler kişiye özeldir

Epoksi uygulanan zemin ne kadar sürede uygulanır ?

Epoksi Uygulama süresi oldukça kısa olup, tamiri kolay ve ucuzdur.

Epoksi zararlı mıdır?

Solventsiz epoksi kaplamalar uygulama sırasında koku çıkarmaz.

Epoksi zararlı değil aksine çok faydalı bir kaplamadır.

Antibakteriyel hijyenik ortamlar sağladığından Sağlık Bakanlığı gıda firmalarına epoksi kaplamaları mecburi tutmuştur.

Epoksi Fiyatları pahalı mıdır?

Epoksi yapılacak kalınlığa uygulama çeşidine göre fiyatı değişen ve uzun yıllar dayanıklı olduğu için ekonomiktir.

Epoksi Nerelerde Kullanılır

Epoksi antibakteriyel hijyenik ortmanlar istenilen yerlerde zemini kir yağ ve sudan korumak istenilen yerlerde ortama şıklık katılmak istenen yerlerde;

Gıda üretimhaneleri

Hastaneler

Fabrikalar

Okullar

Spor Salonları yüzme havuzları teraslar ve son zamanlar da evlerde de olmak üzere her alanda kullanılabilir.